فهرست مطالب

 1. نحوه استفاده درست از هر مدل شمع

  1. اصلاح فیتیله شمع

   1. چطور باید فیتیله شمع را کوتاه کنید؟

  2. وزش باد ممنوع

   1. روشن کردن شمع با وجود وزش باد

  3. شمع‌ها خنکی دوست دارن

  4. به اندازه کافی روشن بگذارید…

  5. اما نه بیش از حد…

  6. خاموش کردن صحیح شمع

  7. تمیزکردن پارافین

  8. اول ایمنی بعد شمع

 2. جمع بندی

نحوه استفاده درست از هر مدل شمع

کسی هست که تا به حال در منزل خودش از شمع استفاده نکرده باشه؟ بسیار بعیده! همه‌ی ما حداقل یکبار هم که شده یکی از انواع شمع رو محیط منزل استفاده کردیم. شمع‌های قلمی برای دکور میز و مراسمات، شمع‌های وارمر برای تزئین، شمع‌های معطر برای خوشبو کردن هوا.

درسته که اصول اولیه استفاده از همه‌ی انواع شمع یکسان هست و فقط کافیه روشن کنید و لذت ببرید، اما ما تو این مقاله می‌خواهیم 8 نکته‌ی کلیدی برای اینکه بیشترین بازدهی را از شمع خود داشته باشید بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد شمع‌ معطر بدانید

شمع عطری الناانواع شمع معطر النا در اندازه‌های مختلف

 • 1. اصلاح فیتیله شمع

  همیشه، تاکید می‌کنیم، همیشه قبل از روشن کردن شمع، اندازه‌ی فیتیله را اصلاح کنید. اندازه‌ی صحیح فیتیله‌ی شمع برای روشن کردن 5 میلی متر است.
  در صورتی که فیتیله بلند باشد چند اتفاق ناگوار ممکن است بیافتد که تجربه دلنشین شما در استفاده از یک شمع معطر جذاب را خراب می‌کند:
  1. دود کردن شعله‌ی شمع
  2. سیاه شدن شیشه شمع بر اثر دوده
  3. نامتوازن شدن سطح پارافین و ایجاد تونل
  4. امکان برخورد شعله با بدنه شیشه‌ای و شکستن شمع
  5. سوخت ناقص و ایجاد دی اکسید کربن اضافی

  علت دود کردن شمع معطر شیشه ای
  وقتی فیتیله بلندتر از استاندارد باشد به شکل قارچی در می‌آید.


  چطور باید فیتیله شمع را کوتاه کنید؟

  مخصوصا زمانی که سطح پارفین کم شده است و دسترسی راحتی به فیتیله ندارید انجام این کار می‌تواند چالش برانگیز باشد. البته در اولین روزهای استفاده از شمع شیشه‌ای به راحتی می‌‌توانید به کمک یک قیچی این کار را انجام دهید اما پس از گذشت زمان و پایین رفتن سطح شمع بهترین وسیله‌‎ای که می‌تواند به شما کمک کند یک ناخن‌گیر ساده است!

  البته اگر علاقه‌مند به داشتن انواع اکسسوری باشید می‌توانید از ابزاری که مخصوص این کار طراحی ساخته استفاده کنید و یک تریمر فیتیله‌ی شمع تهیه کنید.

  تریمر فیتیله شمع معطر شیشه ای
  ابزار تریمر فیتیله برای اصلاح طول فیتیله در انواع شمع
 • 2. وزش باد ممنوع

  هرگز شمع روشن را در مقابل دریچه‌ی کولر، پنکه، پنجره‌ی باز و هر چیزی که جریان تند هوا ایجاد می‌کند، قرار ندهید. هر زمان که مشاهده کردید شعله در جهات مختلف تکان می‌خورد و اصطلاحا می‌رقصد، بدانید یک جریان باد وجود دارد.

  یک شعله‌ی آرام و صاف حرارت را به طور مساوی پخش می‌کند که موجب می‌شود شمع تمیز و متناسب بسوزد. همچنین از ایجاد دود و تونل شدن شمع و هدر رفتن پارافین در لبه‌های داخلی شیشه، نیز جلوگیری می‌کند. به علاوه پخش رایحه در شمع های معطر را بهبود می‌دهد و طول عمر شمع شما را زیاد می‌کند چرا که آرام‌تر می‌سوزد.


  روشن کردن شمع با وجود وزش باد

  راه‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند حتی در حضور جریان باد نیز شمع خود را به صورت بهینه استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از یک شیلد آباژور شیشه‌ای مخصوص شمع‌های شیشه‌ای است. این وسیله علاوه بر این اینکه مشکل وزش باد را برای شمع حل می‌کند، از زیبای و جذابیت شمع شما هم چیزی کم نمی‌کند و حتی آن را افزایش هم می‌دهد.

  شیلد آباژور شیشه ای شمع معطر
  شیلد آباژور شیشه‌ای النا در 6 رنگ مختلف، کاملا مناسب شمع‌های شیشه‌ای
 • 3. شمع‌ها خنکی دوست دارن

  به صورت تجربی ثابت شده شمع در دمای پایین با سرعت کمتری می‌سوزد. برای مثال اگر در زمستان یک شمع را روی شومینه بگذارید و دیگری را لبه‌ی پنجره، دومی با سرعت کمتری خواهد سوخت.
  حتی در برخی تجربه‌ها افراد زمان کوتاهی، مثلا 30 دقیقه، قبل از روشن کردن شمع، آن را در یخچال قرار داده‌اند. این کار احتمالا به شما کمک خواهد کرد به صورت اقتصادی‌تر از انواع شمع استفاده کنید، به ویژه اگر از شمع‌های معطر استفاده می‌کنید و دوست ندارید به این زودی‌ها مجبور باشید خرید مجدد انجام دهید.

  شمع عطری شیشه ای النا
  شمع معطر شیشه‌ای النا در 3 اندازه و رایحه گوناگون
 • 4. به اندازه کافی روشن بگذارید..

  قبل از خاموش کردن شمع، مخصوصا شمع شیشه‌ای و شمع شات، باید مطمئن شوید که تمام سطح پارافین به حالت مذاب در آمده است. در غیر این صورت شمع شما دچار تونل خواهد شد و مقدار قابل توجهی از پارافین آن بدون استفاده می‌ماند و در واقع هدر می‌رود. شاید یکی از شایع‌ترین چالش‌ها در استفاده از شمع همین اتفاق باشد.

  تونل شدن شمع معطر
  عکس از litupcandleco

  البته یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند موجب تونل شدن شمع شما شود، متناسب نبودن فیتیله‌ی آن است. اگر فیتیله در مقایسه با سطح پارافین بیش از حد نازک باشد و یا به تعداد کافی نباشد، باز هم شمع شما دچار تونل شدن می‌شود. اگر سطح شمع شما بزرگ باشد حتما باید 2 فیتیله داشته باشد.

  بخوانید: 5 رایحه شمع معطر مناسب هدیه روز مادر


  اغلب شمع‌های دو فیتیله‌ای علاوه بر تونل نشدن، سرعت سوختن کمتری نیز دارند، همچنین در شمع‌های عطری، وجود 2 فیتیله قدرت پخش رایحه را بیشتر می‌کند. البته شمع‌های تک فیتیله‌ای که از قطرهای بالاتری استفاده می‌کنند نیز مناسب خواهند بود.

  شمع شیشه ای معطر 2 فیتیله ای النا
  شمع خوشبو کننده محیط النا با 2 فیتیله و رایحه‌ی رز قرمز در 2 سایز 120 و 75 گرم.
 • 5. ... اما نه بیش از حد

  شدیدا توصیه می‌کنیم تا شمع خود را بیش‌تر از 4 ساعت روشن نگذارید. به ویژه اگر از شمع معطر استفاده می‌کنید. چرا که در این صورت با داغ شدن شمع صورت سوختن آن و همچنین سرعت تبخیر اسانس معطر شدیدا افزایش پیدا می‌کند. توصیه‌ی ما این است که هر شمع را بین 2 الی 3 ساعت روشن بگذارید.

  چالش دیگری که ممکن است بر اثر روشن ماندن طولانی در شمع شیشه‌ای ایجاد شود این است که تمام حجم پارافین مایع شود، در این صورت ممکن است چسب نگه دارنده‌ی فیتیله کنده شود و فیتیله بیافتد و حتی ممکن است شعله مستقیما با شیشه برخورد کند که در این صورت موجب ترک خوردن آن خواهد شد. به همین دلیل مهم است بدانید در شمع‌های شیشه وقتی ارتفاع پارافین به حدود 1 سانتی متر رسید بهتر است دیگر آن را روشن نکنید.

  می‌خواهید زمان بیشتری از روشن بودن شمع لذت ببرید؟ پیشنهاد ما این است که انواع مختلفی از شمع را داشته باشید تا بتوانید به راحتی و در زمان مناسب آن‌ها را با یکدیگر تعویض کنید. به این شکل امکان تعویض رایحه در شمع‌های خوشبوکننده را نیز خواهید داشت.

  شمع‌های معطر شیشه‌ای النا در تنوع بی‌نظیری از رایحه و اندازه.
 • 6. خاموش کردن صحیح شمع

  شاید فکر کنید خاموش کردن شمع چه نکته‌ای می‌تواند داشته باشد! اما در واقع یکی از مهم‌ترین بخش‌ها همین است، کاری که اگر درست انجام نشود می‌تواند تجربه‌ی خوشایند لحظاتی خوب را با بوی تند و ناخوشایند دود خراب کند.
  در واقع شما برای خاموش کردن شمع 3 راه بیشتر ندارید:
  1. فوت کردن
  2. خفه کردن
  3. غرق کردن

  فوت کردن شعله بدون شک بدترین گزینه‌ی ممکن است چرا که سریعا بوی دود آزار دهنده‌ای در محیط پخش خواهد کرد، مخصوصا اگر از شمع عطری استفاده می‌کنید این کار یعنی از بین رفتن تمام زحمات شما برای خوشبو کردن هوای محیط.
  خفه کردن شعله که می‌توان به وسیله‌ی اسنوفر یا شمع خاموش کن آن را انجام داد راه بهتری خواهد بود اما این کار هم به طور کامل جلوی انتشار دود را نمی‌گیرد و مقداری از آن وارد محیط خواهد شد.

  خاموش کردن شمع معطر بدون دود
  اما بهترین و موثرترین روش برای خاموش کردن انواع شمع، غرق کردن فیتیله در پارافین مذاب است. شما می‌توانید این کار به وسیله‌ی هر ابزاری، حتی یک چوب کبریت بلند، انجام دهید. با این روش 100 درصد بدون دود شمع خود را خاموش خواهید کرد.

  ویدئو غرق کردن شعله در پارافین از YOUTUBE
 • 7. تمیزکردن پارافین

  چکه کردن پارافیناز شمع روشن اتفاقی است که ممکن است برای هر کسی بیافتد. باتوجه به اینکه پارافین از چه جنسی باشد راه‌های مختلفی برای رفع چکه‌ی پارافین وجود دارد. برای مثال پارافین‌ سویا را می‌توان با آب و صابون پاک کردن اما برای پارافین عادی کار کمی سخت‌تر خواهد شد. 3 راه پیشنهادی ما به این شکل است:

  تمیز کردن چکه ی پارافین
  احتمال چکه کردن پارافین بر روی وسایل منزل بسیار بالا است.

  1. برای اغلب چکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کافی است اجازه دهید پارافین کاملا سفت شود و بعد به آرامی آن را از روی سطح بردارید و یا اینکه ابتدا با سشوار آن را حرارت دهید و سپس با دستمال حوله‌ای (که بیشترین جذب را دارد) آن را تمیز کنید. همچنین گذاشتن یک تکه یخ بر روی چکه‌ی پارافین نیز می‌تواند آن را بسیار سفت کند و سپس کندن یکجای آن بسیار آسان‌تر خواهد شد.

  2. روش دیگر استفاده از یک تکه پارچه با جذب بالا به همراه آب داغ و صابون، یا ترکیب آب داغ و سرکه سفید است. این کار هم می‌تواند بخش خوبی از چکه‌ی پارافین را تمیز کند.

  3. برای زمانی که پارافین بر روی پارچه یا فرش چکه کرده است، یک راه خوب استفاده از ترکیب دستمال حوله‌ای و اتوی داغ است. یک دستمال حوله‌ای بر روی چکه بگذارید و سپس اتوی داغ را روی آن قرار دهید، اما نه برای مدت طولانی! چکه آب شده و بلافاصله جذب دستمال خواهد شد. باید مراقب باشید تا اگر مقدار چکه بود و احتمال داشت پارافین به کف اتو بچسبد از چند دستمال استفاده کنید تا این اتفاق نیافتد.

  شمع معطر النا رایحه گل مریم
  شمع عطری النا رایحه گل مریم در اندازه‌ای گوناگون
 • 8. اول ایمنی بعد شمع

  آخرین ولی مهم‌ترین مورد. همیشه شمع را در محیطی که تهویه مناسبی دارد روشن کنید. هیچ وقت نزدیک شمع روشن را نزدیک وسایل اشتعال‌پذیر قرار ندهید. مراقب کودکان و حیوانات باشید چرا که خوردن شمع به ویژه شمع‌های معطر می‌تواند آن‌ها را دچار مسمومیت کند. بهتر است هیچ وقت یک شمع روشن را خارج از دید خود قرار ندهید.

  برای مراقبت کامل بهترین کار این است که شمع را بر روی یک زیر لیوانی یا بشقاب قرار دهید و همچنین از آباژور‌های نشکن بر روی آن‌ها استفاده کنید.

  شمع عطری شیشه‌ای النا با رایحه قهوه مناسب زمان استراحت پایان روز

بخوانید: بهترین رایحه‌های شمع معطر برای اتاق خواب کدامند؟

جمع بندی

ما در تیم سره گالری امیدواریم این مقاله برای شما همراهان گرامی مفید و کاربردی بوده باشد و بتوانید با استفاده از این نکات تجربه بهتری در استفاده از انواع شمع داشته باشید. بسیار موجب خرسندی ما خواهد بود اگر نکات و تجربیات خود را در بخش دیدگاه‌های این پست با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر به دنبال خرید شمع معطر شیشه‌ای با بیشترین تنوع در رایحه و اندازه و با کیفیت صادراتی می‌گردید به شما پیشنهاد می‌کنیم مجموعه محصولات شمع عطری النا را در فروشگاه آنلاین سره گالری ببینید.